Zeta Salami Fuet Lufttorkad 170g
Beskrivning
Zeta Fuet är en lufttorkad spansk salami med ursprung i Katalonien, med fyllig smak, kryddad med svartpeppar. Fuet är katalanska och betyder ”piska” vilket beskriver den långa smala formen på salamin. Den har en relativt grov textur och är milt smaksatt med vitt vin och svartpeppar. Den är stoppad i naturtarm och överdragen med ett naturligt mögel. Torkningen pågår i 15 dagar vilket ger en härligt smakrik korv.
Fuet-salamin är perfekt på charkbrickan, som drinktilltugg, snack, i en sallad, pastarätt eller på pizzan.
Fläskkött*, salt, dextros, svartpeppar, antioxidationsmedel E316, konserveringsmedel E252 och E250, färgämne E120. Till 100 g färdig produkt har 176 g kött använts. *Uppfött och slaktat i Spanien.
Näringsinformation per 100 g
Energi 1746 kJ, 421 kcal
Protein 30 g
Fett 33 g
Varav mättat fett 12 g
Salt 4.1 g
Kolhydrat 0.9 g
Varav sockerarter 0.5 g
Ingredienser: Fläskkött*, salt, dextros, svartpeppar, antioxidationsmedel E316, konserveringsmedel E252 och E250, färgämne E120. Till 100 g färdig produkt har 176 g kött använts. *Uppfött och slaktat i Spanien.
- EAN:
- 7350027793915
- Varumärke:
- Zeta
- Kategori:
- Chark, Ost & Konserver > Charkuterier
Högtider & Tillfällen > Picknick
Högtider & Tillfällen > Sommar
Världens Smaker > Spanien - Klassificering:
- Livsmedel
- Förpackningsstorlek:
- 170 g
till i din varukorg.





