Khoisan Gourmet Agar Agar 30 g
UTGÅTT
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på köpknappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
Beskrivning
Vegetabilisk gelatinersättning.
Khoisan Agar Agar är ett pulver gjort på rödalger och används som ett substitut till gelatin vid matlagning och till desserter. Det ekologiska Agar Agar-pulvret är ett vegetabiliskt geleringsmedel som kan användas till bl a pannacotta, mousse, puddingar och gelé.
Agar Agar är drygt och enkelt att använda. Ger en bra konsistens med både vatten, fruktjuicer och mjölkprodukter. Är smak- och luktfri.
Ekologiskt certifierad med EU-lövet.
Användning
Användning: 1 tsk (ca 5 g) är ungefär jämförbart med 6 gelatinblad och passar för ca 500 ml vätska. Blanda önskad mängd agar agar-pulver i kall vätska och låt stå i 1-2 minuter. Värm sedan blandningen på spisen i minst 2 minuter. Flytta kastrullen från värmen och låt svalna i rumstemperatur eller kylskåp. Följ sedan receptet. Tänk på att blandningen inte kommer att tjockna om citrusfrukt använts.
Innehåll
INGREDIENSER: Agar agar-pulver* (från ekologisk rödalger). *Ekologisk ingrediens.
Betyg
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för oss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
Frågor & svar
Inget här nu
Produktfakta
Prishistorik

till i din varukorg.